Zabiorę Cię dzisiaj na Sycylię. Co Ty na to? Chcesz? No dobra, nie musisz mi powtarzać dwa razy.
To na początek wyobraź sobie, że jesteś na piaszczystej plaży. Żar leje się z nieba. Słońce w zenicie. Siedzisz pod parasolką. Na nosie masz okulary przeciwsłoneczne, koniecznie. Przed Tobą piękne i przejrzyste lazurowe morze kołysze się leniwie. Za chwilę wstaniesz i pójdziesz się w nim wykąpać. Rozglądasz się dookoła. Wszędzie opaleni Włosi i eteryczne Włoszki. Ktoś przyjechał na skuterze. Ktoś coś je. Czujesz zapach świeżej drożdżowej bułki, wypełnionej włoską szynką, szpinakiem i sosem pomidorowym, który zamknął w sobie to co najlepsze. Gorące słońce, morski wiatr i soczyste pomidory. Tak pachnie Sycylia.

Nadchodzi wieczór. Idziesz na kolację do pobliskiej trattorii. I znowu dociera do Ciebie ten zapach. Morze, ryby, pomidory, czosnek, bazylia, bakłażan, oliwa i wino. Czujesz się jak w raju.
Nie chcę być niekulturalna, ale muszę Cię obudzić jednym małym uszczypnięciem. Nie jesteś na plaży w Arenelli, jesteś w Krakowie. Jest wtorek, a pogoda… wolałabym Ci nie psuć nastroju. Jest ponuro. Przed chwilą przestało padać, a za chwilę zacznie się znowu zbierać na deszcz. Tak, wiem. To bardzo brzydko z mojej strony. Pocieszę Cię tym, że żeby zejść na ziemię szczypałam się wielokrotnie.

 

Na szczęście jest na krakowskim Kazimierzu takie miejsce, gdzie chociaż przez chwilę możesz się poczuć jakbyś był na wyspie. 22 kwietnia otwarła się w tutaj pierwsza prawdziwa restauracja sycylijska. Taka z krwi i kości (w przenośni, oczywiście).

Tą restauracją jest “Sicilian Corner“, którą odwiedziliśmy w ostatnią sobotę. Pogoda była tak samo kijowa jak dziś.
Już od samych drzwi, uśmiechnięty od ucha do ucha Fabio, powitał nas serdecznym “Ciao, buongiorno!”, dzięki któremu poczuliśmy się jak na wyspie. Fabio to Sycylijczyk z Katanii, od 5 lat mieszkający w Krakowie. Wchodząc do środka tłumaczy nam (mnie i Kotu), że chciał przedstawić Polakom kuchnię jego regionu. Taką, jaka ona jest naprawdę. Bez półśrodków i udawania. Bez kombinowania i przedobrzania. Bo kuchnia sycylijska jest prosta, ale niewyobrażalnie smaczna.

20160514_140800

Przychodzimy na kwadrans przed otwarciem (13:45), ale nie jest żadnym problemem, żebyśmy siedli sobie przy stoliku i zaczęli przeglądać menu. Tym razem ustaliliśmy z Kotem, że będziemy jeść kulturalnie, jak na smakoszy przystało. I że nie zamówimy więcej niż będziemy mogli zmieścić. Mimo że tydzień wcześniej przygotowywaliśmy się do tej uczty, to nasz brak zdecydowania nie opuścił nas i tym razem.

Karta jest prosta, ale niezwykle urocza i od razu trafia w moje serce. Ten kto myśli, że kuchnia sycylijska to tak naprawdę kuchnia włoska, czyli pizza i pasta, bardzo się zdziwi. Karta przystawek, dań pierwszych czy drugich jest na tyle rozbudowana, że jest w czym wybierać.

Zastanawiając się co zjemy, rozglądamy się dookoła. “Sicilian Corner” nie jest wybitnie dużym lokalem. Został podzielony na dwie mniejsze sale o różnym klimacie. Pierwsza część inspirowana była typowo włoską trattorią. Dominacja ciepłych kolorów, drewniane zadaszenie czy wnęki w ścianach zaadoptowane na okiennice pozwalają nam się poczuć jak na Sycylii. Druga część ma klimat bardziej swojski. Kolor niebieski, mały balkonik i wiszące na sznurach pranie ma sprawiać wrażenie jakbyśmy właśnie znaleźli się w prawdziwym włoskim zaułku. Jest pięknie. Jest domowo. Czuć Sycylię. Zaczynamy czuć nostalgię.

20160514_143514

Zamawiamy (tym razem na spokojnie) i cierpliwie czekamy. Na powitanie dostajemy od pana domu kieliszek prosecco. Miły i bardzo włoski gest.

Jako pierwsze na stół podane zostają przystawki. Jednogłośnie wybraliśmy Sapori di Sicilia (35 zł), czyli mix różnych sycylijskich starterów. Jest tu caponata, mozzarrella in carrozza (tost z szynki i mozzarelli w chrupiącej panierce) oraz parmigiana. Są suszone pomidory, oliwki, zapiekane małże, włoskie sery, konfitury (z cebuli oraz z ostrej papryki). Do tego dostajemy także małe ciepłe bułeczki, wypiekane na miejscu.

20160514_141803

Na pierwsze danie wybraliśmy do podziału Caserecce alla messinese (29 zł). O matko… co to jest za zapach. Caserecce to tradycyjny włoski makaron tutaj podany z moją ukochaną rybą, czyli pesce spada (miecznik), z pieczonym bakłażanem, pomidorkami koktajlowymi, orzeszkami pinii i miętą. Zapach miecznika przywołał wspomnienia z półrocznego pobytu na Sycylii.
Zapach to jedna rzecz, ale co to był za smak! “Sycylia na talerzu”. Musicie tego spróbować, koniecznie!

20160514_143614

Jeśli chodzi o drugie dania, to tu postanowiliśmy zaszaleć. Wybraliśmy Gligliata siciliana, czyli mix grillowanych mięs (45 zł) oraz Grigliata mista di pesce (mix grillowanych ryb i owoców morza; 54 zł). Uwielbiamy zarówno mięso, jak i ryby, jednak w takich miejscach jak to ryby to konieczność. Świeże, smaczne i stosunkowo niedrogie. Bo jak to powiedział Fabio, jedzenie ryb nie powinno być luksusem, a wyborem. Tak jak na Sycylii.

20160514_145635

20160514_145618

Całość doprawiliśmy deserem, na który wybraliśmy cannoli. Wszystko okropione zostało białym winem Grillo.

 

Czy mogę dodać coś jeszcze? Na temat jedzenia raczej nie. Wychodzę z założenia, że dania, których smaku nie opiszesz samymi przymiotnikami, lepiej nie opisywać wcale. Bo dobre, pyszne czy rewelacyjne to ewidentnie za mało. Kuchnia w “Sicilian Corner” jest szczera i prawdziwa. Robiona z pasją i miłością do swojej ziemi. To się wie i to się czuje.
Ten kto nigdy nie był na Sycylii ma szansę przenieść się tam chociaż na chwilę. A ten kto usycha z tęsknoty nie musi już odliczać dni do następnej, śródziemnomorskiej uczty.
Przyznam się szczerze, że ja już wiem co zamówię następnym razem.

 

Sicilian Corner – ul. Meiselsa 14, Kraków
Za dwuosobowy obiad, składający się z wyżej wymienionych dań zapłaciliśmy 201 zł.