W weekend 5-6 listopada już po raz trzydziesty czwarty odbył się w Krakowie Kongres i Targi LNE. Co to jest za impreza? Dla kogo jest ona dedykowana? Co na takich targach można kupić? Już spieszę z wyjaśnieniami.

 

 

KONGRES I TARGI LNE…

to największa i najważniejsza impreza w Polsce dla osób z branży urodowej, czyli dla kosmetyczek, kosmetologów, masażystów, manikurzystek, pedikurzystek, podologów i makijażystów. Kongres i Targi LNE odbywają się w Krakowie dwa razy w roku – na wiosnę i na jesieni.
Skrót LNE jest akronimem francuskiego Les Nouvelles Esthetiques. Dlaczego? Ponieważ czasopismo LNE po raz pierwszy powstało właśnie we Francji, w 1952 roku. Szybko zyskało miano najbardziej prestiżowego magazynu dla branży beauty na świecie i zaczęło ukazywać się w innych krajach. W Polsce czasopismo LNE publikowane jest od 1995 roku.

258

 

DLACZEGO?

Ci, którzy zajrzeli na stronę O mnie wiedzą, że moimi pierwszymi wyuczonymi zawodami są Technik Usług Kosmetycznych (popularnie nazywany “Kosmetyczka”) oraz Technik Masażysta.
O targach i kongresie dowiedziałam się już na pierwszym roku kosmetyki, kiedy to nasza fantastyczna pani od zajęć praktycznych zabrała nas na tę imprezę. Było to w roku 2008 i od tamtego roku, prawie nieprzerwanie, chodzę na te targi.

Po co? Powody są dwa.
Po pierwsze, pomimo tego, że już i jeszcze nie pracuję w tym zawodzie chcę wiedzieć “co w trawie piszczy”. Jakie są najświeższe nowości w branży, dokąd ona zmienia i z jakich innych dziedzin czerpie.
Po drugie, bo jest to najlepsze miejsce, żeby zrobić sobie zapas kosmetyków na najbliższe… pół roku, a nawet rok. Nie są to kosmetyki, które na co dzień znajdziecie w Rossmannie czy innej drogerii. Są tu, oprócz takich marek jak Ziaja, Bielenda czy Farmona, kosmetyki z Norela, Jadwigi, Bandi, Apisu, Arkany i wiele wiele innych.

 

CO?

Targi i Kongres to dla mnie dwie osobne rzeczy, łączące się w jedną całość. Na Kongresie można uczestniczyć w bardzo interesujących wykładach z kosmetologii, medycyny estetycznej, podologii, dietetyki czy trychologii. Są panele biznesowe, sesje dla makijażystek oraz manikurzystek. Na Kongres zapraszani są eksperci z całego świata, dzięki czemu impreza nabiera charakteru międzynarodowego.

269Dr Sergey Shchurevich

 

Jeśli ktoś nie interesuje się proponowanymi na Kongresie zagadnieniami, zawsze może wejść tylko na Targi. A tam każdy znajdzie swoją cząstkę raju. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, olejki do masażu, kosmetyki naturalne, rewelacyjnie wyposażone stoiska dla pasjonatów makijażu i manicure oraz sprzęty do wykonywania zabiegów.

237

 

Warto wspomnieć, że na wielu stanowiskach firm kosmetycznych zabiegi wykonywane są na żywo na klientkach. Dzięki temu można podglądnąć techniki wykonywania zabiegów u różnych wystawców. Możemy podejrzeć, jak specjaliści wykonują make-up czy manicure hybrydowy. Jak pracują, czego używają, jakie tricki wykorzystują w swojej pracy.

223

279

 

Na stoiskach wielu firm zajmujących się pielęgnacją twarzy i ciała można podpytać o nowinki kosmetyczne czy o porady dotyczące kosmetyków dostosowanych cery naszej lub naszych klientek.

 

A CO DZIAŁO SIĘ NA 34. TARGACH LNE?

Oj, dużo się działo. Obydwa dni spędziłam między Kongresem a Targami, między wykładami a stoiskami.
Niezwykle interesujący był dla mnie wykład dr Krzysztofa Krupki o starzeniu się naszego organizmu, o typach psychoemocjonalnych, o tym kiedy fizjologiczne starzenie się przechodzi w patologię. Na zakończenie dr Krupka mówił o tym, jak utrzymać równowagę w naszym organizmie.

Wykłady z sesji biznesowo-komunikacyjnej były strzałem w dziesiątkę. Olga Kozierowska opowiadała o tym, co robić, aby nie bać się zmian, a Żaneta Stanisławska z Brodway Beauty odsłoniła przed nami 10 grzechów głównych salonów kosmetycznych i inspirowała do ciężkiej pracy.

262Olga Kozierowska

 

Zakupy kosmetyczne na najbliższe miesiące zostały zrobione. Odwiedziłam firmy, do których mam pełne zaufanie jeśli chodzi o kosmetyki profesjonalne do pielęgnacji twarzy i ciała. Jakie to marki?

 

Apis, czyli polska rodzinna firma, produkująca naturalne kosmetyki. Jej peelingi, maski i serum z czystym sumieniem polecam każdemu.

257

271

 

Arkana, kolejna polska firma kosmetyczna z rewelacyjnymi kremami do twarzy (i nie tylko kremami). Już od kilku lat jestem wierna ich kremowi Amino Bio Cream z aktywnymi aminokwasami do cery suchej i nie zamierzam go zamienić na żaden inny. Oprócz serii z aminokwasami, Arkana ma świetną serię dla cery naczynkowej – seria Sakura oraz Lactobionic (przetestowane przez moją siostrę).

272Arkanowe koło fortuny

 

Norel, Farmona, Bielenda i Ziaja również znalazły się na mojej liście.

273

 

Do tradycji przeszły już odwiedziny stoiska NeoNail i zakup najlepszych (moim zdaniem) lakierów hybrydowych, które potrafią się trzymać nawet do miesiąca.

207

213

 

Czas na intymne wyznanie… Zakochałam się. Totalnie!!! Moim absolutnym tegorocznym hitem Targów LNE jest polska firma YOPE, która produkuje naturalne mydła i balsamy do ciała. Nie posiadają one silikonów, parabenów, sztucznych barwników, SLS-u i SELS-u. Zapachy są tak rewelacyjne, że mogłabym się nimi smarować na okrągło. Mój ulubiony to Mineralny, ale Figowy i Waniliowy też podbiły moje serce. Balsamy bardzo szybko się wchłaniają, nie pozostawiając tłustego filmu na rękach (czego po prostu nie znoszę). Skóra pozostaje na długo świetnie nawilżona i delikatna w dotyku. Kupiłam również mydło kuchenne, które ma niwelować zapach cebuli, czosnku i ryby. Będzie co testować.
Dodatkowo szata graficzna całej kolekcji jest tak urocza, że nie mogłam (i do tej pory nie mogę) przestać się patrzeć na ich stoisko. Ach, miłość do potęgi n-tej. Mam nadzieję, że YOPE pojawi się na następnej edycji Targów LNE.

281

283

293

 

Kolejnym zauroczeniem były kosmetyki firmy Dresdner Essenz. Oprawa stoiska jak i pięknie pachnące balsamy i musy, sole do kąpieli i olejki sprawiły, że poległam. Musiałam sprawić sobie mały prezent w postaci kolejnego już balsamu do ciała.

245

247

 

Na zakończenie Kongresu czekała mnie mała niespodzianka. Wygrałam wymarzoną kurację trychologiczną firmy Bandi. Lepiej być nie mogło.

Jak co pół roku, Kongres i Targi LNE naładowały mnie bardzo pozytywną energią i chęcią do działania. Już nie mogę się doczekać kwietnia i kolejnej edycji. Z doświadczenia wiem, że będzie nie mniej inspirująco.

 

233

215

266

267

277

236

242