mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Sport

Jak wybrać kask do wspinaczki?

Kask do wspinaczki to jeden z tych „gadżetów”, które nie powinny podczas wspinaczki udowadniać swej przydatności. Mimo to, wypadki się zdarzają, dlatego taki kask warto przy sobie mieć. Pytanie polega na tym, który model będzie w danej sytuacji najlepszy?

Tradycyjna hybryda

Podstawową odmianą kasku wspinaczkowego jest model hybrydowy. Składa się on w głównej mierze ze skorupy poliwęglanowej, wewnętrznej struktury styropianowej i wyściółki, której zadaniem jest poprawa komfortu noszenia kasku. Modele tego typu są najbardziej rozpowszechnione na rynku. Co ciekawe, są też w zasadzie najtańsze. Doceniają je amatorzy i miłośnicy wspinaczek rekreacyjnych, gdyż zapewniają one podstawowy poziom bezpieczeństwa. To jednak nie wszystkie dostępne warianty!

Kaski EPP, czyli hybryda ewoluuje

Bardziej rozwiniętą formą kasków hybrydowych są modele EPP, nazywane w potocznym środowisku modelami piankowymi. W zasadzie nie różnią się one od opisywanych powyżej modeli niczym innym, jak tylko zastosowanym wypełnieniem. W tym przypadku jest to wspomniane już EPP, czyli ekspandowany polipropylen. Dlaczego jest to kask przeznaczony dla profesjonalistów? Odpowiedź jest prosta: jego masa jest dwukrotnie mniejsza, aniżeli masa konstrukcji hybrydowych. Oczywiście jest on mniej odporny na zadrapania i wgniecenia, ale dla doświadczonych miłośników wspinaczki to nie powinno być problemem.

Kaski wspinaczkowe – co nowego?

Jak wybrać kask do wspinaczki? Przede wszystkim sugerując się najnowszymi trendami. Te z kolei nie pozostawiają złudzeń. Dla użytkowników najważniejszą kwestią jest certyfikat, będący potwierdzeniem jakości wykonanego produktu. Kaski certyfikuje się poprzez zrzucanie na ich powierzchnię różnych przedmiotów o zróżnicowanym kształcie (i najczęściej z dużych wysokości). Kolejną kwestią jest ochrona z tyłu i przodu. Badania dowiodły, że zagrożenia z tych kierunków są praktycznie takie same, jak w przypadku uderzeń z góry.

Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto też zwrócić uwagę na jego sposób zapięcia i jakość sprzączki. Dzięki temu można mieć pewność, że kask – będący jedyną istotną ochroną – nie spadnie z głowy podczas wspinaczki. W ten sposób dba się o swoje bezpieczeństwo!

Podsumowanie

Jak wybrać kask do wspinaczki? Przede wszystkim sugerując się jego masą i wytrzymałością. Pod żadnym warunkiem nie należy wybierać kasków ze względu na ich odporność na uszkodzenia zewnętrzne. Osoby, które dużo się wspinają, powinny zadbać o ochronę, która przede wszystkim zapewni im komfortowe i bezpieczne warunki uprawiania ich ulubionego sportu.