mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Podróże

Gdzie warto jechać w góry podczas wakacji?

Wakacje planujemy zazwyczaj z wyprzedzeniem – przygotowania do wyjazdu wiążą się z zakupieniem koniecznych ubrań lub akcesoriów, sporządzeniu planu podróży,

Wybór miejsca na wakacje

Polska jest krajem o wyjątkowo zróżnicowanej – pod względem ukształtowania terenu – powierzchni – na północy mamy dostęp do Morza Bałtyckiego, na południu rozciągają się góry Karpaty, w części wschodniej znajdziemy „Krainę 1000 jezior”, czyli Mazury, a na zachodzie przepiękne parki krajobrazowe, zasobne w wiele gatunków przedstawicieli flory i fauny.

Mając do wyboru tak bogaty „program”, zdecydowanie się na konkretny cel podróży może być nie lada problemem.

Gdzie warto jechać w góry?

Góry znajdujące się na terenie Polski nie należą do specjalnie wysokich, niemniej, turystyka wysokogórska to jedna z ulubionych dyscyplin większości Polaków. Do wyboru mamy wiele pasm górskich o wyższych i niższych szczytach, z których rozciąga się zachwycający widok na okolicę. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

Bieszczady
Jest to niewysokie, ale bardzo malownicze, z łagodnymi stokami pasmo górskie, położone w południowo-wschodniej Polsce tuż przy granicy z Ukrainą.

Tatry
Pasmo górskie o najwyższych szczytach, z czego po stronie polskiej znajduje się szczyt Rysy, natomiast po Słowackiej – Gerlach. Tatry to najczęściej odwiedzane góry zarówno przez amatorów wspinaczek, jak i turystów wędrownych.

Pieniny
Wyjątkowo malownicze pasmo górskie, zlokalizowane na wschód od Tatr. Pieniny najczęściej odwiedzane są ze względu na możliwość spływu Dunajcem oraz podziwiania niepowtarzalnych widoków.

Beskid Śląski
Leżące w obrębie województwa śląskiego pasmo gór wyróżnia się obecnością na tym terenie uzdrowisk i sanatoriów. Cudowne widoki, stoki narciarskie i trasy saneczkowe, przyciągają turystów w sezonie zimowym.

Góry Świętokrzyskie
To najniższe pasmo górskie, zlokalizowane na Wyżynie Kieleckiej. Charakteryzuje się obecnością gołoborzy i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest Łysica.

Karkonosze
Pasmo gór wchodzących w masyw Sudetów, zlokalizowane w południowo-zachodniej części Polski. Najwyższym szczytem gór jest Śnieżka znajdująca się po czeskiej stronie, natomiast najwyższym polskim szczytem jest Śnieżnik.

Miłośnicy sportów zimowych znakomicie spędzą czas, jeżdżąc na nartach, desce snowboardowej lub sankach. W porze letniej mogą podziwiać wspaniałe widoki ze szczytów gór, jeździć na rowerach górskich czy maszerować szlakami turystycznymi. Podczas turystyki pieszej z pewnością natkną się na zabytkowe budowle, które można przy okazji zwiedzić i zapoznać się z ich ciekawą historią.