mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Turystyka

Wakacje ze znajomymi – plusy i minusy

Każdego roku sporo osób spędza wakacje ze znajomymi. Wczasy w szerszym gronie mogą być ciekawe, ale jednocześnie niełatwe – im więcej ludzi, tym trudniej o nieporozumienia. Jakie są plusy i minusy takiego wyjazdu? Jak zorganizować wczasy ze znajomymi, aby były przyjemnym wspomnieniem?

Zalety wakacji ze znajomymi

Wakacje ze znajomymi bywają niesamowitą przygodą. W dużej grupie zazwyczaj nie ma nudy, dużo się dzieje, pada więcej ciekawych pomysłów. Sporo osób podkreśla, że z przyjaciółmi czuje się bezpieczniej i raźniej, zwłaszcza na urlopach zagranicznych. W gronie bliskich ludzi zawsze można liczyć na pomoc. Podczas wakacji często zdarza się coś nieoczekiwanego (choroba, zepsute auto, zgubiony telefon czy portfel itp.).
Rodziny z dziećmi podkreślają także, że zaletą wyjazdów ze znajomymi jest możliwość wymieniania się opieką nad maluchami. W ten sposób każda para może skorzystać z wolnego wieczoru czy popołudnia, spędzając go tylko we dwoje.
Wakacje ze znajomymi często bywają korzystne pod względem ekonomicznym. Można przecież zdecydować się na wspólne wynajęcie domku czy apartamentu, dzięki czemu opłata za każdą osobę będzie bardziej atrakcyjna. Dużym odciążeniem finansowym jest też podzielenie kosztów transportu autem.

Wady wakacji ze znajomymi

Wyjazd ze znajomymi może mieć również nieco minusów. Głównym z nich jest ryzyko kłótni wynikających z odmiennych potrzeb w zakresie spędzenia urlopu. Każdy z uczestników takiej wyprawy może być przyzwyczajony do innego trybu życia (godziny wstawania, pory posiłków itp.) lub form aktywności. W trakcie urlopu często okazuje się, że wszyscy marzą o czymś innymi – jedni o opalaniu na plaży, drudzy o zwiedzaniu zabytków, kolejni o uprawianiu sportu, wycieczkach lub ciągłym imprezowaniu w lokalnych klubach. Nieporozumień może być więcej – czasem to zwykła niezgodność charakterów, która w sporadycznych kontaktach na co dzień nie jest aż tak zauważalna, jak podczas przebywania ze sobą niemal nieustannie. Wspólne spędzanie czasu non stop może prowadzić do wzajemnego znużenia i zmęczenia swoim towarzystwem.

Wakacje ze znajomymi – ustalenie zasad

Aby wakacje ze znajomymi nie okazały się klapą, warto omówić przed wyjazdem kilka kwestii. Przede wszystkim należy określić, kto ma jakie oczekiwania, by później nie było żadnego zaskoczenia. Należy też wspólnie ustalić pewne zasady. Ważne jest, aby w trakcie wyjazdu pozwolić sobie na odpoczynek od siebie, spędzając część czasu osobno. Wakacje ze znajomymi nie oznaczają przecież, że wszystko trzeba robić razem 24 godziny na dobę. Ważna jest tu elastyczność, danie każdemu prawa głosu, prywatności i samodzielnego decydowania o sobie. Jednocześnie istotna jest duża dawka zrozumienia i umiejętności pójścia na kompromis w określonych sytuacjach.