mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Wycieczka z rodziną w góry
Lifestyle

Wycieczka z rodziną w góry – co warto zabrać?

Wyprawy w polskie góry są od lat bardzo popularne. Według badań w każdym roku na szlaki turystyczne wychodzi kilka milionów Polaków. Nie można się temu dziwić, bo góry to doskonały sposób na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. W ten sposób można mieć bliski kontakt z naturą, co jest szczególnie ważne dla dzieci. Jednak wycieczka w góry to nie tylko przyjemne chwile z najbliższymi. Wyjazd niesie za sobą ryzyko zagubienia się na szlaku. Aby tego uniknąć, należy się do niego w odpowiedni sposób przygotować i zabrać ze sobą przedmioty pozwalające sprawnie poruszać się po trudnym terenie. Co zabrać w góry, aby wyjazd był w pełni bezpieczny?

Odzież zapewniająca komfort

Podstawową kwestią jest zapewnienie komfortowych warunków wszystkich uczestnikom wycieczki. Dlatego zawsze należy przygotować ciepłą odzież. Trzeba pamiętać, że na wyżej położonych terenach temperatura spada, a wiatr jest silniejszy. Dlatego w góry należy zabrać odzież, która skutecznie ochroni nas przed szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Ulubione napoje i posiłki

Dłuższa wędrówka z pewnością będzie męcząca. Organizm nie może zostać nadmiernie odwodniony, bo dopadnie nas apatia i zniechęcenie do dalszych przygód. Dlatego warto przygotować wodę lub inny napój, który ugasi pragnienie. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie tabletek zawierających witaminy i minerały. Ponadto należy zaopatrzyć się w jedzenie, na przykład, w formie konserw lub smacznych wędlin. Dzięki temu szybko uzupełnimy energię do dalszej wędrówki.

Trwałe i wygodne w użyciu mapy

Na wycieczkę w góry należy zabrać także podręczną mapę. Powinna być wykonana z trwałego materiału, na przykład, w wersji laminowanej, aby nie było obawy o uszkodzenie. Wiele osób twierdzi, że najwygodniejsza jest mapa w wersji elektronicznej połączona z systemem GPS, z której można korzystać w smartfonie. Trzeba jednak brać pod uwagę możliwość awarii telefonu lub zaniku sygnału potrzebnego na wyznaczenie naszej aktualnej pozycji.

Dokładna mapa turystyczna

Dlatego najlepsza jest tradycyjna papierowa mapa turystyczna, która będzie zawsze pod ręką i pomoże w orientacji podczas wędrówki. Jest to podstawowe narzędzie, bez którego nie powinniśmy rozpoczynać wycieczki, niezależnie od naszych osobistych preferencji. Mapa szlaków turystycznych powinna mieć odpowiednią skalę tak, aby można było łatwo sprawdzić ukształtowanie najważniejszych miejsc na trasie. Poza tym ekwipunek warto uzupełnić o kompas, dzięki któremu będziemy mogli wrócić na szlak w przypadku wystąpienia mgły lub innych nieoczekiwanych warunków.

Rozbudowana oferta w sklepach

Na rynku dostępne są mapy polskich gór w różnych odmianach. Warto wybierać wersje z czytelnym cieniowaniem pozwalającym szybko odróżnić poszczególne miejsca, na przykład, las od polany i obszaru zabudowanego. Należy korzystać z map dotyczących wybranych regionów, które zostały wydane w ostatnim czasie. Nowe mapy będą zawsze zawierały aktualne informacje, na przykład, na temat działających schronisk. Dobra mapa powinna zawierać nie tylko szlaki turystyczne, ale także rowerowe, konne lub narciarskie. Sama siatka szlaków powinna być oznaczona za pomocą intensywnych barw, co pozwoli na lepszą orientację i wybranie alternatywnych wariantów pokonania terenu w razie wątpliwości.

Zakupy na miarę bieżących potrzeb

Odpowiednio dobrany ekwipunek jest kluczem do aktywnego spędzenia czasu bez obaw o bezpieczeństwo swojej rodziny. Odpowiedź na pytanie, co zabrać w góry, nie musi oznaczać konieczności ponoszenia ogromnych wydatków. Na początek nie trzeba kupować wyposażenia z najwyższej półki, lecz rozbudowywać wyposażenie w miarę potrzeb. Dzięki temu wycieczka w góry nie będzie generowała nadmiernych kosztów, przywieziemy z niej natomiast wspaniałe wspomnienia.