mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Zdrowie

Jak jeść zdrowo i jednocześnie chudnąć?

Problemy z nadprogramowymi kilogramami to nie rzadkość. Nie zawsze aktywny tryb życia pozwala na zachowanie smukłej sylwetki. Cud diety nie działają, a efekt jojo pojawia się po każdej diecie. Jak poradzić sobie z problemem?

Jedz zdrowo i chudnij

Osoby, które się odchudzają bardzo drastycznie zmniejszają ilość przyjmowanych kalorii. Efekt jest taki, że po kilku dniach są tak głodne, że tracą wolę walki i rezygnują z odchudzania. Jedz zdrowo i chudnij to nie jest reklamowy slogan. To prawda, którą musi uświadomić sobie każda osoba, która chce cieszyć się szczupłą sylwetką.

Zjadanie 5 posiłków dziennie to sposób na uzyskanie i co ważniejsze, zachowanie smukłej sylwetki. Trzeba pamiętać, by posiłki były niewielkie i jednocześnie niosko kaloryczne, ale nie można z nich rezygnować.

Ważne, by pierwszy posiłek jeść maksymalnie pół godziny po przebudzeniu. Jest to sposób na pobudzenie metabolizmu oraz zapewnienie sobie niezbędnej dawki energii na dobry początek dnia. Warto również pamiętać, że odwlekanie posiłku sprawia, że gdy w końcu zaczynamy jeść, spożywamy dużo więcej, niż gdybyśmy nie byli mocno przegłodzeni.

Ach, te słodycze

O tym, że cukier jest szkodliwy wiedza wszyscy i nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to prawda. Niestety wiedza nie idzie w parze z postępowaniem. Większość z nas kocha słodycze i systematycznie ulega chęci, by pochłonąć kilka cukierków, kawałek czekoladki czy niewielkiego batonika.

Jest na to sposób. Słodycze trzeba zastąpić zdrowymi przekąskami. Banan, winogrono, garść suszonych śliwek czy żurawiny również są przepyszne, a o wiele zdrowsze.

Dobrym sposobem na unikanie słodyczy jest nie trzymanie ich w domu. Jest to sposób na uniknięcie pokusy. Warto jednocześnie zadbać, by w domu zawsze były suszone owoce (te, które lubimy najbardziej), orzechy czy sorbety samodzielnie przygotowane ze świeżego soku.

Dobrym zamiennikiem jest galaretka owocowa, musli z owocami, wafle ryżowe z łyżka miodu czy gorzka czekolada.

Patrz co jesz!

Czytanie etykiet na produktach spożywczych jest obowiązkowe! Na początku może wydawać się to trudne i męczące, ale z czasem zapamiętasz, jakie produkty warto kupować, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

Czytanie etykiet jest pierwszym krokiem do uświadomienia sobie, jak dużo cukru jest w naszej diecie. Bardzo często kupujemy jogurty, soki czy płatki śniadaniowe nie mając świadomości, co możemy w nich znaleźć. Czytanie etykiet pozwoli poznać nam skład produktów i bardziej świadomie wybierać pokarmy, które naprawdę są zdrowe dla naszego organizmu.

Jedz zdrowo i chudnij to nie hasło, które jest nierealne do wprowadzenia. Chcąc schudnąć trzeba dostarczyć organizmowi paliwa. Warto jednak zwrócić uwagę, by było to paliwo wysokojakościowe.