mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Lifestyle

Ćwiczenia na bóle pleców

Pracujesz przed monitorem ekranowym codziennie po 8 godzin albo i więcej? Jesteś kierowcą i większość czasu spędzasz siedząc przed kierownicą samochodu? Twoja praca wymaga głównie pozycji siedzącej? Wcześniej czy później spotka się bardzo powszechna dolegliwość – ból pleców, który do przyjemnych z pewnością nie należy, natomiast przy odpowiednich ćwiczeniach jesteś w stanie z nim skutecznie walczyć.

Co jest powodem bólu pleców?

Ból pleców, a dokładniej kręgosłupa towarzyszy chorobom takim jak zwyrodnienie stawów, dyskopatia, kręgozmyk czy przykurcze mięśni.
Często bóle pleców spowodowane są przez pozostawanie w nieodpowiedniej pozycji przez dłuższy czas – np. pracując przed komputerem bez przerwy pozwalającej na rozciągnięcie swoje ciała. Ponadto, wpływ na ból kręgosłupa ma również stres i nadwaga powodująca poważne obciążenie ciała. Dlatego ważne jest, aby regularnie rozciągać swoje ciało, bowiem na ból pleców ćwiczenia są pierwszym ratunkiem.

Jakie wybrać ćwiczenia na bolące plecy?

Na ból pleców skonstruowano cztery podstawowe ćwiczenia, które są skuteczne, proste i wykonalne w domu bez wymagania profesjonalnych urządzeń. Ważne jest, aby ćwiczenia jednak powtarzać systematycznie i regularnie, tylko takie ćwiczenia przyniosą oczekiwany efekt.

Poniższe ćwiczenia należy powtórzyć 4 razy. Jedno ćwiczenie powinno zająć ok. 40 sekund, później należy zrobić kilkusekundowy odpoczynek.

Ćwiczenie „deska” polegające na utrzymaniu pozycji, gdzie twarz jest skierowana do ziemi, całe ciało jest oparte na łokciach i czubach palców stóp. Miednice należy podnieść tak, aby ciało pozostawało linii prostej przez kilka sekund. Ćwiczenie również świetnie wzmocni mięśnie brzucha.

Trening z płaskimi plecami okaże się kojący na ból kręgosłupa. Należy stanąć z delikatnie ugiętymi nogami, ręce powinny być wyprostowane do góry. Należy się pochylić do przodu do momentu, gdy tułów będzie równoległy do podłogi. W ten sposób wzmacniamy mięśnie lędźwiowe, ramienne i grzbietowe.

Ćwiczenie wzmacniające odcinek lędźwiowy jest priorytetowy. Odpowiednim treningiem w tej kwestii będzie również podnoszenie ręki i przeciwnej nogi jednocześnie. Połóż się na brzuchu, ręce wyciągnij nad głową. Podnoś na zmianę lewą rękę i prawą nogę oraz prawą rękę i lewą nogę.

Im więcej wzmacniania mięśni lędźwiowych tym lepiej. Ostatnie ćwiczenie również będzie wspierać lędźwie. Połóż się na brzuchu z rękoma wzdłuż ciała. Głowę skieruj ku ziemi. Jednocześnie podnieś tyłów i nogi, utrzymaj ciało w takiej pozycji przez kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej