Górskie wyprawy, czy też nocowanie pod namiotem na mazurach lub też nad morzem, łączy jedna rzecz. Jest to oczywiście śpiwór, który stanowi doskonałe zabezpieczenie termiczne nawet podczas bardzo chłodnej nocy. Niestety mało kto wie, jak takie zabezpieczenie powinno się kupować. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę i jak wybrać śpiwór, aby był on możliwie jak najlepszy?
Wybieramy rodzaj śpiwora
Podczas wybierania śpiwora najważniejszą sprawą jest to, aby odpowiednio wybrać jego rodzaj, czyli właściwy model pod kątem tego, do jakich warunków atmosferycznych będzie przystosowany.
W sklepach bez trudu można zatem znaleźć model letni, który cechuje się bardzo lekką i cienką kontrakcją, dzięki czemu idealnie sprawdzi się podczas ciepłej letniej nocy. Są to modele bardzo proste w budowie, przeznaczone do temperatury w zakresie 10-15 stopni Celsjusza.
Drugim rodzajem śpiwora jest wersja zimowa. Jest to śpiwór bardzo ciepły, posiadający niezwykle grube i odporne na przenikanie zimna ocieplenie. Z tego powodu są to modele nieco cięższe, a także większe gabarytowo, co sprawia, że mogą powodować problemy z ich transportem. Jeśli chcemy spać zimą w górach pod gołym niebem, taki zakup jest jednak obowiązkowy.
Rzecz jasna można również kupić model pośredni, który uważany jest za śpiwór uniwersalny. Nie jest on co prawda tak gruby, jak wersja zimowa, lecz stanowić będzie zdecydowanie lepsze zabezpieczenie przed zimnem, niż model letni.
Odpowiednie wypełnienie
Oczywiście wybieranie śpiwora jest zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym niż tylko określaniem jego rodzaju. Z drugiej jednak strony nie ma potrzeby wdawania się w szczegółowe analizy techniczne poszczególnych modeli, ponieważ, aby kupić dobry śpiwór, wystarczy tylko dodatkowo określić rodzaj jego wypełnienia.
Na rynku znaleźć można dwa rodzaje, a są to wypełnienia syntetyczne, lub też puchowe. Czym się charakteryzują? Model syntetyczny jest przede wszystkim bardzo tani oraz w pełni odporny na wilgoć. Ma właściwości antyalergiczne, więc nie uczula. Niestety jego wadą jest to, że jest cięższy niż wersja puchowa, a także jest mniej ciepły.
Jeśli ktoś ceni sobie takie zalety jak trwałość, lekkość, a także bardzo duży poziom ciepła, przy dość niskiej wadze i objętości, zdecydowanie powinien zainteresować się śpiworem z wypełnieniem puchowym. Oczywiście trzeba w tym wypadku również wziąć pod uwagę takie wady, jak wyższą cenę oraz mniejszą odporność na wilgoć, lecz mimo wszystko warto się na taką wersję zdecydować, ponieważ powyższych zalet z pewnością nie da się zignorować w przypadku śpiwora.