mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Zdrowie

Kasza manna a odchudzanie – podstawowe informacje

Wszyscy chcemy być piękni, młodzi i zdrowi. Aby to osiągnąć sięgamy po wymyślne diety, suplementy i programy treningowe. A wystarczyłoby się odżywiać zdrowo i racjonalnie. W zalewie informacji trudno jednak wybrać te prawdziwe i sprawdzone – oto krótki przegląd na temat kaszy manny.

Czy kasza manna tuczy?

Nie istnieją produkty, które tuczą same z siebie. Znaczenie ma zawsze ilość. Jeden zjedzony hamburger nie sprawia, że momentalnie przybywa nam 5 cm w talii. Ale już codzienne przekraczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego o jednego hamburgera może po miesiącu sprawić, ze nie dopniemy się w obcisłych spodniach. Dotyczy to także kaszy manny. 100 g suchej kaszy to ok 360 kcal, ale już miseczka gotowego kleiku to jedynie 120kcal – mniej niż kubeczek jogurtu naturalnego.
Każdy, kto jadł kiedyś kaszę mannę, wie, że jest to produkt zapewniający sytość. Oznacza to, że kasza manna z owocami czy bakaliami to naprawdę niezła opcja na dietetyczne śniadanie.

Czy kasza manna jest lekkostrawna?

Kasza manna to kasza pszenna, a co za tym idzie zawiera gluten, na temat którego od jakiegoś czasu jest głośno. Ma on niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie oraz odchudzanie. I owszem – są osoby uczulone na ten składnik, ale u wszystkich pozostałych obecność glutenu w dobrze zbilansowanej diecie nie jest niczym złym.
Mimo zawartości glutenu kasza manna jest produktem lekkostrawnym, który doskonale sprawdzi się u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Może być też rozwiązaniem w przypadku problemów żołądkowych, gdyż nie będzie dodatkowo podrażniać. Istotne są jednak także dodatki. Kasza manna przygotowana na mleku może bowiem stanowić problem dla osób z nietolerancją laktozy, bez problemu można ją jednak przygotować na wodzie.

Kasza manna a odchudzanie

Kasz manna jest składnikiem wielu przepisów uznawanych za dietetyczne. Oznacza to, że mają one obniżoną zawartość kalorii lub lepszy skład od swoich „zwyczajnych” odpowiedników. Także przygotowana w sposób tradycyjny, w formie kleiku z dodatkami kasza manna ma stosunkowo niewysoką kaloryczność. Zawiera fosfor, żelazo, miedź i cynk, a także witaminy z grupy B. Stanowi doskonałą bazę do zdrowszych odpowiedników ulubionych deserów. W ten sposób kasza manna wydaje się doskonałym kandydatem do dietetycznego jadłospisu.
Warto jednak podchodzić do niej rozważnie, gdyż jej kaloryczność w znacznym stopniu mogą podnieść dodatki – cukier lub miód, czekolada, bakalie czy masło orzechowe wzbogacą smak kleiku, jednocześnie jednak znacząco zwiększą ilość zawartych w nim kalorii.