mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Rekreacja

Jak ubiegać się o wizę amerykańską?

Wybierasz się do Stanów Zjednoczonych? Nie wiesz jakie dokumenty przygotować oraz jak ubiegać się o wizę? Przeczytaj co należy zrobić, aby móc przekroczyć granicę USA.

Jak ubiegać się o wizę amerykańską?

Od 11.11.2019 roku Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego co oznacza, że istnieje możliwość otrzymania ESTY – Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, a dzięki niej można ubiegać się o wpuszczenie na teren USA na całkiem nowych zasadach niż do tej pory.

Jak to wygląda w praktyce?
Należy elektronicznie wypełnić wniosek, do którego będzie potrzebny ważny paszport. Opłata, jaką poniesiemy to 14 USD.
Czas oczekiwania na wizę wynosi minimum 72 godziny.

Warto wiedzieć, że ESTA jest wydawana w celach turystycznych oraz biznesowych. Jeśli natomiast potrzebujemy wizy w innym celu, można się o nią ubiegać na starych zasadach. ESTA jest ważna przez okres dwóch lat, natomiast czas pobytu w Stanach Zjednoczonych to maksymalnie 90 dni.

Czy każdy otrzyma ESTĘ?

Niestety są sytuacje, w których osoby ubiegające się o ESTĘ mogą spotkać się z odmową. Są to osoby, które: ubiegały się wcześniej o wizę i nie otrzymały zgody na wjazd na teren USA; przekroczyły termin legalnego pobytu w Stanach; były karane; których rodziny przebywają nielegalnie w USA; wcześniej podróżowały do takich krajów jak: Iran, Irak, Libia, Korea Północna, Somalia, Sudan, Syria i Jemen.

Każdy, kto otrzymał odmowę lub stara się przekroczyć granice Stanów Zjednoczonych w innych celach niż biznesowe lub turystyczne, wciąż może ubiegać się o wizę na starych zasadach.

W jaki sposób ubiegać się o wizę?

Przede wszystkim najeży określić typ wizy, o jaką chcemy się ubiegać. Bardzo łatwo znaleźć taką informację w internecie. Następnie, gdy wybierzemy odpowiedni typ, należy uiścić opłatę wizową. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wniosku wizowego DS-160. Należy wypełnić go bardzo dokładnie, gdyż później nie można dokonywać żadnych poprawek. Istnieje specjalna infolinia, na która można zgłosić się po pomoc w wypełnianiu tego wniosku.

Po wypełnieniu wszystkich dokumentów oraz dokonaniu opłat należy umówić się na rozmowę z konsulem poprzez założenie odpowiedniego profilu na stronie. Po umówieniu spotkania należy zgłosić się do Konsulatu lub Ambasady USA, oraz przynieść ze sobą wszelkie wypełnione dotychczas dokumenty wraz z potwierdzeniem wpłaty, zdjęcie jeśli nie zostało wgrane do formularza DS-160, oraz dodatkowe dokumenty zgodne z kategorią wizową.
Ostatnim krokiem będzie już oczekiwanie na decyzję w sprawie przyznania wizy.