mylittlepleasures.pl

mylittlepleasures – podróże, turystyka, rekreacja, zdrowie

Sport

Konserwacja roweru na zimę – o czym warto pamiętać?

U niektórych osób sezon rowerowy kończy się wraz z nastaniem wakacji. Inni z kolei schodzą z roweru dopiero wtedy, gdy za oknem pojawia się ziąb i plucha. Jeszcze inni nie schodzą z niego w ogóle – dla nich nawet najniższe temperatury nie są żadnym wyzwaniem. Tak czy inaczej, konserwacja roweru na zimę dotyczy wszystkich. Jak prawidłowo ją wykonać?

Jak chronić rower zimą?

Pierwszą, najważniejszą zasadą użytkowania roweru jest jego… konserwacja. Bez niej trudno sobie wyobrazić sytuację, by móc od wiosny poruszać się bezpiecznie swoim jednośladem. Procesy konserwacyjne rozpoczyna się od dokładnego umycia ramy i innych elementów roweru. Myjka automatyczna raczej się tu nie sprawdzi. Lepiej postawić na zwykłą szmatkę, wodę i oczywiście płyn do mycia naczyń. Podczas czyszczenia należy zadbać o detale. Szmatką czyści się napęd a szczoteczką do zębów łańcuch rowerowy.

Efektywne mycie łańcucha roweru można też przyspieszyć. Wystarczy, że przyłoży się do niego szmatkę i zacznie się kręcić pedałami. Warto też zwrócić uwagę na zastosowaną do tego celu substancję czyszczącą, którą może być benzyna. W trakcie konserwacji warto też zwrócić uwagę na hamulce, a konkretnie – na linkę i klocki. Jeśli są już wyeksploatowane, czas wymienić je na nowe w serwisie rowerowym. Badamy również stan przerzutek, które powinny zmieniać się w sposób płynny.

Kilka słów o ochronie

Chcąc zabezpieczyć rower przed zimą, warto pomyśleć również o ramie rowerowej. Elementy, które należy chronić przed korozją, powinno się przede wszystkim nasmarować. W przypadku ramy warto ją pokryć ochronną warstwą wosku do karoserii samochodowej. Substancja ta jest optymalna w procesie ochrony rowerowych powierzchni metalowych. Po konserwacji należy jeszcze rozpiąć hamulce i ułożyć łańcuch na możliwie jak najmniejszych zębatkach, dzięki czemu sprężyna w układzie przerzutki nie będzie aż tak bardzo napięta.

Nie można też zapominać o oponach! Najlepiej okresowo obracać koła roweru, w celu ochrony ich struktury przed powstawaniem zadęć. Można też pomyśleć o usunięciu wielu różnych akcesoriów i usunięciu z nich baterii. Warto też zadbać o odpowiednie przykrycie roweru. Najlepiej, jeśli wykorzysta się do tego celu materiał przepuszczający powietrze. Folie i inne „szczelne” struktury nie będą dobrym pomysłem, gdyż będzie się w nich odkładać wilgoć.

Podsumowanie

Konserwacja roweru na zimę to proces bardzo złożony i wymagający elementarnej wiedzy na temat jego mechaniki. Sama konserwacja to jednak nie wszystko. Jednoślad musi być też przechowywany w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać do tego celu profesjonalną przechowalnię, w zamian za rabaty przy przeglądzie.